top of page

הקלפים הפסיכוסופים משלבים ידע השאוב מעולמות הרוח, האמנות, הפילוסופיה וחוויות החיים, מתוך כוונה לייצר מרחב משחק ואימון עבור המחשבה ולקראת מפגש ומגע עם העולם, לקראת שימוש.

הקלפים נכתבו מנקודת המבט של הפעולה היוצרת כדגם של פעולה אנושית. רוצה לומר, מנקודת מבט הרואה את החיים כיצירה ואת האדם כיוצר.​

הקלפים הפסיכוסופים לוקחים השראה ועושים שימוש במבנה של קלפי הטארוט, תוך שהם יוצקים לתוכו תוכן ויזואלי וקונספטואלי ספציפי וקונקרטי.  ׳מכונה מחוללת מחשבה׳ - המציעה אפשרויות ייחודיות ואפקטיביות לארגון והבנייה של ידע ותוכן. פלטפורמה אותה אנו ממלאים "בעולם שלנו" כדי לחשוב אותו, כדי לחשוב את עצמנו. במובן זה, הקלפים הפסיכוסופיים מבקשים לשקף את ׳הנפש הפילוסופית׳ שלנו.

מקור הקלפים

xfggg_edited.jpg

      מבנה החבילה

הצ.jpg
(החבילה מכילה 78 קלפים)

קלפי הליבה

   קלפי השטח

(קלפי הליבה מונים 22 קלפים)

קלפי הליבה: מתייחסים לארכיטיפים העומדים בבסיס המחשבה הפסיכוסופית. הצורות הסימבוליות המקוריות אותן מציעה לנו הפסיכוסופיה כדי לחשוב כבני אדם.

(קלפי השטח מונים 56 קלפים)

קלפי השטח: מתייחסים לחיים בעולם, לניסיון וליומיום. לאופנים שבהם אנו תופסים ומייצרים את המציאות.

לאופנים שבהם אנו כפופים לערכים ושיפוט שחורגים מחוקיות הטבע גרידא. קלפי השטח מתייחסים לעובדת היותנו יצורים מותנים, שמתווכים את העולם דרך הדמיון.

עולם השטח מחולק לארבע מחוזות בהתאם לארבעת ענפי המטאפיזיקה: קיום; הכרה; מוסר; אסתטיקה,  שעניינם ניסוח העקרונות ההכרחיים המעצבים את מציאות חיינו. למרות ההבחנה ביניהם, ארבעת המחוזות חולקים גורל משותף: החיים האנושיים.

לכל מחוז (סדרה) יש סמל יחודי משלו המאפיין אותה.

ארבעת המחוזות

(כל סדרה מונה 14 קלפים)

מחוז התודעה

מחוז הנוצות

מחוז העיניים

מחוז הידיים

סדרת התודעה (אסתטיקה)
סדרת היש/קיום (אונטולוגיה)
סדרת המוסר (אתיקה)
סדרת ההכרה (אפיסטמולוגיה)
אס התודעה -השהיית שיפוט.jpg

סדרת התודעה עוסקת ביחסים וברגשות. מרחב שהוא אישי ופרטי לחלוטין אבל שייך לחברתי ולמשותף. זו סדרה שעוסקת בתקווה והבטחה, בהתאמה והסכמה ואמונה. בלהיות אנושי. מרחב של הכלה והחזקה יחד של ניגודים, שבו הדמיוני מפלרטט עם הממשי ולהיפך, שבו האפקט הוא שיקוף והדהוד של מהות.

במה להאמין? למה אפשר לקוות?

sssm_edited_edited_edited.jpg

סדרת היש/קיום עוסקת בהווית הדברים ומהותם. בהיות הדברים ברי חלוף, מתהווים ומתכלים, חמקמקים. מרחב של מחשבה על אודות הזמן: על החולף, המשתנה, והחוזר על עצמו. על אופני קיום וממשות, ועל המשמעות של הקיום.

sssm_edited_edited.jpg

סדרת המוסר עוסקת בפעולה האנושית - זו שהיתה יכולה להיות אחרת או לא להיות בכלל. הכרת הדברים מאפשרת בחירה, וזו בתורה מעוררת שאלה בדבר ערכה של הפעולה.

כיצד ראוי לנהוג? מה צריך לעשות? מה כדאי לבחור?

sssm_edited_edited.jpg

סדרת ההכרה עוסקת במפגש שלנו עם העולם המתארגן כאופנים וצורות של ידיעה.

מהי ידיעה, כיצד היא פועלת, מהם הערכים של מרחב הידיעה והשיפוט?

מבנה הסדרות 

(ארבע סדרות מקבילות, בכל סדרה עשרה קלפי מספרים וארבע קלפי מלוכה)

קלפי השטח נחלקים לארבע סדרות עם סמל מזהה (מאחד): יד, עין, נוצה, תודעה. סמל הסדרה יופיע בקלף בהתאם למספר הקלף (בקלף 3 ידיים יופיעו שלושה דימויים של ידיים). סדרת התודעה - האסתטיקה - משוחררת מחוקיות זו.

בכל סדרה יש 14 קלפים. הקלף הראשון הוא קלף האס, שהוא קלף הכניסה לתחום. אחריו קלפים עוקבים משתיים עד עשר. כל סדרה בנויה כסיפור מסע יחודי המתפתח מקלף לקלף, כאשר האס הוא תחילת הסיפור ועשר מסיים אותו. לאחר קלפי המספרים יש את ארבעת קלפי המלוכה / הפונקציות: קלף האביר, ומשפחת המלוכה: נסיך, מלכה, מלך.

התבנית הסיפורית אליה נוצקים התכנים חוזרת על עצמה בכל הסדרות כך אפשר לראות כיצד רגע של מחשבה נפרש באופן מקביל בהיבטים שונים. לדוגמא: כל קלפי השתיים יעסקו במצב ראשוני של בחירה. כל קלפי הארבע יעסקו בשאלות של מבנה. יחד עם זאת, כדאי לזכור שאלו מסעות שונים המזמנים רגעים שונים בשלבים שונים ומציעים בכל פעם תמונה מורכבת ושונה.

​סיפורי המסע הופכים את קלפי הפסיכוסופיה למכונת מחשבה. מכונה מורכבת, מתפתחת, משתנה, שמעוגנת ברגעים ומושגים ספציפים וקונקרטים. כל קלף נחשב ונוצר באופן יעודי למיקום שלו, ובמקביל הופך חלק ממכלול של מחשבה מורכבת עד אין קץ.

1630785579327.jpg

אס             קלפי כניסה             מפגש ראשוני והתמקמות מול ענף המחשבה הייחודי. 

שתיים       קלפי בחירה             תחילת הדרך, מפגש עם האני הבוחר\ האגו.    

שלוש         כלים ראשונים         פיתוח שיטות להתמודדות מול האתגרים. 

ארבע         קלפי בסיס               יצירת מבנים המאפשרים ומפגש עם החברתי.

חמש          קלפי עיוות               המבנה החברתי הופך מגביל, נתון למניפולציה- היפוך.

שש            קלפי יצירה              ביטוי עצמי, בתוך הקשר משותף.

שבע           קלפי שיכות             כינון מקום ופיתוח יחסים, בנייה של זהות.

שמונה       קלפי פעולה              מימוש תשוקות ויצרים בתוך המימד החברתי.

תשע          קלפי אמת                התנסחות ביחס לסופיות הקיום, ידע ממשי, אקטואלי.

עשר           קלפי תכלית            האידיאל של החקירה, ׳יותר-מהאמת׳.

קלפי המלוכה מעוגנים בתבנית קבועה בדומה למסעות. הם מתייחסים לארבע ׳פונקציות׳ שונות: 

​​

האביר - נמצא במאבק עם המציאות, נתון לסכנה, כפוף לנסיבות והכרח ׳חיצוני׳. קיומו מוטל בספק ולכן הוא חייב לפעול, להילחם על מקומו, להצדיק את קיומו דרך הפעולה, דואג לעתיד. עושה את מה שצריך (ולא את מה שראוי).

נסיך - עתידו ומקומו מובטח, אם בזכות או בחסד, נתון תחת חסות, צועד אל עבר תכלית, הגם שהוא משוחרר מאחריות. הנסיך מגלם את רוח הצעירות. חופשי, במידת מה, ללכת אחר ליבו, לטעות, לדמיין את העתיד, ולזנוח מחויבויות קודמות.

מלכה - עניינה בהסדרת הקיום והחיים. דואגת להביא את הפעולה לכדי מימוש. קשורה לתחזוקת ההווה וניהול המציאות.

​מלך - מציב התכלית והחזון, מונע מתחושת אחריות מופשטת ועל-זמנית. מחוייב ליצירת המרחב המשותף - שיטה - שבו הפוטנציאל יוכל לבוא לידי ביטוי ומיצוי.

קלפי המלוכה

(שש עשרה קלפי מלוכה- ארבע לכל סדרה)

nnnn_edited.jpg
bottom of page