top of page

הקלפים הפסיכוסופים משלבים ידע השאוב מעולם האמנות, הפילוסופיה  וחוויות החיים, מתוך כוונה לייצר מפגש ומגע בין המחשבה והעולם, להציב אותה באופן ישיר לשימוש ביומיום.

 

הקלפים נכתבו מנקודת המבט של הפעולה היוצרת כדגם של פעולה אנושית. רוצה לומר, מנקודת מבט הרואה את החיים כיצירה ואותנו כיוצרים. 

הקלפים הפסיכוסופים לוקחים השראה מקלפי הטארוט ועושים שימוש במבנה של קלפי הטארוט, תוך שהם יוצקים לתוכו תוכן ויזואלי וקונספטואלי. מבנה הטארוט מציע אפשרויות ייחודיות לארגון והבנייה של ידע ותוכן, אותו רתמנו ליצירת ׳מכונה (משחק) מחוללת מחשבה׳. כלי זמין לשימוש בהתאם וביחס לחיים שלנו. מעין פלטפורמה אותה אנו ממלאים "בעולם שלנו" כדי לחשוב אותו, כדי לחשוב את עצמנו.

 

מקור הקלפים

xfggg_edited.jpg
הצ.jpg

מבנה החבילה

(החבילה מכילה 78 קלפים)

קלפי הליבה

קלפי השטח

(קלפי הליבה מונים 22 קלפים)
(קלפי השטח מונים 56 קלפים)

קלפי הליבה עוסקים בארכיטיפים העומדים בבסיס המחשבה. הצורות הסימבוליות המקוריות אותם מציעה לנו המחשבה, כדי לחשוב כבני אדם. 

קלפי השטח מתייחסים לחיים בעולם, לניסיון וליומיום. לאופנים שבהם אנו תופסים ומייצרים את המציאות. לאופנים שבהם אנו כפופים לערכים ושיפוט שחורגים מחוקיות הטבע גרידא.  קלפי השטח מתייחסים לעובדת היותנו יצורים שמתווכים את העולם דרך המחשבה. 

עולם השטח מחולק לארבע מחוזות המבוססים על ארבעת ענפי המטאפיזיקה - קיום; הכרה; מוסר; אסתטיקה - שעניינם ניסוח העקרונות ההכרחיים המעצבים את מציאות חיינו.

 

במובן זה, ולמרות ההבחנה ביניהם, ארבעת המחוזות חולקים גורל משותף: החיים האנושיים.

לכל מחוז (סדרה) יש סמל יחודי משלה המאפיין אותה.

ארבעת המחוזות

(כל סדרה מונה 14 קלפים)

מחוז התודעה

סדרת התודעה (אסתטיקה)
אס התודעה -השהיית שיפוט.jpg

סדרת האסתטיקה עוסקת ביחסים וברגשות. מרחב שהוא אישי ופרטי לחלוטין אבל שייך לחברתי ולמשותף. זו סדרה שעוסקת בתקווה והבטחה, בהתאמה והסכמה. להיות אנושי. מרחב של הכלה והחזקה יחד של ניגודים, שבו הדמיוני הוא ממשי ולהיפך, שבו האפקט הוא שיקוף והדהוד של מהות.

מחוז הנוצות

סדרת היש/קיום (אונטולוגיה)
sssm_edited_edited_edited.jpg

סדרת היש/קיום עוסקת בהווית הדברים ומהותם. בהיות הדברים ברי חלוף, מתהווים ומכלים, חמקמקים. זה מרחב של מחשבה על אודות הזמן: על החולף, המשתנה, והחוזר על עצמו. על מה שקיים ועל המשמעות של הקיום.

מחוז העיניים

סדרת המוסר (אתיקה)
sssm_edited_edited.jpg

סדרת המוסר עוסקת בפעולה האנושית - זו שהיתה יכולה להיות אחרת או לא להיות בכלל. הכרת הדברים מאפשרת הבחירה. וזו בתורה מעוררת שאלה בדבר ערכה של הפעולה. כיצד ראוי לנהוג? מה צריך לעשות? מה כדאי לבחור? 

מחוז הידיים

סדרת ההכרה (אפיסטמולוגיה)
sssm_edited_edited.jpg

סדרת ההכרה עוסקת במפגש שלנו עם העולם המתארגן כאופנים וצורות של ידיעה. 

 

מהי ידיעה, כיצד היא פועלת, מהם הערכים של מרחב הידיעה והשיפוט? 

מבנה הסדרות 

(ארבע סדרות מקבילות, בכל סדרה עשרה קלפי מספרים וארבע קלפי מלוכה)

קלפי השטח נחלקים לארבע סדרות בעלות סמל אישי (יד, עין, נוצה, תודעה). סמל הסדרה יופיע בקלף בהתאם למספר הקלף (בקלף 3 ידיים יופיעו שלושה דימויים של ידיים. למעט בסדרת התודעה אשר משוחררת מחוקיות זו).

בכל סדרה יש 14 קלפים. הקלף הראשון הוא קלף האס, שהוא קלף הכניסה לתחום. אחריו קלפים עוקבים משתיים עד עשר.  לאחר קלפי המספרים יש את ארבעת קלפי הפונקציות: קלף האביר, ומשפחת המלוכה: נסיך, מלכה, מלך.

כל סדרה בנויה כסיפור מסע יחודי המתפתח מקלף לקלף בסדר כרונולוגי, כאשר האס הוא תחילת הסיפור ועשר מסיים אותו.

ישנה תבנית סיפורית החוזרת על עצמה בכל הסדרות, אליה נוצקים התכנים- כך שנוצרת הקבלה בין כל הקלפים בעלי אותו מספר והסיפורים מתפתחים באופן מקביל זה לזה במימדים שונים. לדוגמא: כל קלפי השתיים יעסקו במצב ראשוני של בחירה. כל קלפי הארבע יעסקו בשאלות של מבנה. יחד עם זאת, כדאי לזכור שאלו מסעות שונים המזמנים רגעים שונים בשלבים שונים ומציעים בכל פעם תמונה מורכבת ושונה.

סיפורי המסע הופכים את קלפי הפסיכוסופיה למכונת מחשבה. מכונה מורכבת, מתפתחת, משתנה, שמעוגנת ברגעים ומושגים ספציפים וקונקרטים. כל קלף נחשב ונוצר אופן יעודי למיקום שלו, ובמקביל הופך חלק ממכלול של מחשבה מורכבת עד אין קץ.

 

1630785579327.jpg

אס             קלפי כניסה             מפגש ראשוני והתמקמות מול המחשבה של התחום 

שתיים       קלפי בחירה             תחילת הדרך, מפגש עם האני הבוחר\ האגו   

שלוש         כלים ראשונים         פיתוח שיטות להתמודדות מול האתגרים 

ארבע         קלפי בסיס               יצירת מבנים המאפשרים מפגש עם החברתי

חמש          קלפי עיוות              המבנה הופך מגביל, נתון למניפולציה- היפוך

שש            קלפי יצירה             חיפוש אחר הקול היחודי, ביטוי עצמי

שבע           קלפי שיכות            מציאת מקום ופיתוח יחסים, בנייה של זהות

שמונה       קלפי פעולה             מימוש תשוקות ויצרים בתוך המימד החברתי

תשע          קלפי אמת               רגע התובנה וההישג ביחס לסופיות הקיום 

עשר           קלפי תכלית           האידאל של הענף, ראיית התמונה הגדולה

קלפי המלוכה מעוגנים בתבנית קבועה בדומה למסעות. הם מהווים ארבע פרספקטיבות שונות על הענף אליו הם משתייכים, בעקבות או בהתאם למעמדם.

האביר- נמצא במאבק עם המציאות, נתון לסכנה, כפוף לנסיבות והכרח ׳חיצוני׳. מעמדו מוטל בספק ועל כן הוא מחוייב לפעול, להילחם על מקומו ולהצדיק את קיומו דרך הפעולה.

הנסיך- מקומו מובטח, אם בזכות או בחסד, הוא נתון תחת חסות, צועד אל עבר תכלית, הגם שהוא משוחרר מאחריות. בדומה לסטודנט הוא חופשי במידת מה ללכת אחר ליבו, לדמיין את העתיד, ולזנוח מחוייבויות קודמות. 

המלכה- עניינה בהסדרת הקיום והחיים, היא מבקשת להביא את הפעולה לכדי מימוש.  היא קשורה לניהול העולם, ולתחזוקת ההווה. 

המלך- מציב התכלית והחזון, מונע מתחושת אחריות מופשטת ועל-זמנית. מחוייב ליצירת המרחב המשותף - שיטה - שבו הפוטנציאל יוכל לבוא לידי ביטוי ומיצוי. 

 

קלפי המלוכה

(שש עשרה קלפי מלוכה- ארבע לכל סדרה)

nnnn_edited.jpg
bottom of page